SAMSUN KAVAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası İlçe Programı

İlköğretim Haftası İlçe Programı 
İlköğretim Haftası İlçe Programı

 T.C.
KAVAK KAYMAKAMLIĞI

İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü

(2018-2019  EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI AÇILIŞI, İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI;

 HAFTA BOYU YAPILACAK ETKİNLİKLER)

İlköğretim bireyin yaşamında, temel eğitimin verildiği, asgari bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, zeka ve yeteneklerinin geliştirildiği önemli bir basamaktır. Çocuklarımızın iyi bir vatandaş olması için temel bilgi, beceri, davranış ve alışkanlıkların kazandırılması, milli ve evrensel ahlak anlayışına uygun olarak yetiştirilmesi, ilgi, istidat ve kabiliyetleri yönünden hayata ve üst öğrenime hazırlanması ilköğretimin amaç ve görevleri arasında yer almaktadır.

Bu amaç doğrultusunda İlçemizde İlköğretim Haftası 17 Eylül –21 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanacaktır.

İlköğretim Haftası dolayısıyla ilçe düzeyinde yapılacak kutlama programı ve okullarda yapılacak etkinlikler:

17 Eylül 2018 Pazartesi Saat 09:30’da Atatürk Parkı’ndaki Tören Programı

1-      Anıta Çelenk Sunulması(İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Özel Öğretim Kurumları temsilcileri, Kurum Müdürleri, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarından birer idarecinin katılımları ve temsili öğrenci grubundan oluşan heyetle Atatürk Anıtına çelenk sunularak, saygı duruşunda bulunulacak ve müteakiben Müzik öğretmeni Betül KARTAL eşliğinde İstiklal Marşı okunacaktır.(Sadece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi sunulacak.)

2-      Atatürk Parkındaki çelenk sunma törenine ilçemiz okul/kurum idarecileri, 2 öğretmen eşliğinde okulların bayrak ve flamaları ve öğrenci grubu olarak Merkez Şehit İlhan Kuşan Ortaokulundan 50 Öğrenci katılacaktır.

 

19 Eylül 2018 Çarşamba  Saat 09:30  Yaşar Doğu  İlkokulun’daki Tören

1-      Başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden öğretmenler için saygı duruşunda bulunulacak ve ardından İstiklal Marşımız okunacaktır.

2-      Yaşar Doğu İlkokulu Müdürlüğünce görevlendirilen öğretmenimiz Nilay BABALIK ÖZİÇ günün anlam ve önemi ile ilgili olarak konuşma yapacaktır.

3-      Yaşar Doğu İlkokulu öğrencilerinden Elif İpek ÖZHAN (3/B) Zeliha AYDIN (4/A),                             Hilal DEMİRCİOĞLU (4-C), Mustafa EŞ (3-C) ;  Mustafa Kemal Atatürk, Milli Birlik Beraberlik, dayanışma ve İlköğretim Haftası ile ilgili şiirler okuyacaktır.

4-      Yaşar Doğu ilkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden Rüya ALTINGÖZ ve Kıvanç Can ASLANKAYA 1. Sınıfa yeni gelen 2 öğrenciye okula hoş geldiniz çiçeği sunacaklardır.

5-      Temsili olarak ilk ders zili çalınacaktır.

6-      Yaşar Doğu İlkokulu’nun eğitim-öğretim ortamları protokol ve katılımcılar tarafından ziyaret edilecektir.
Görevler ve Sorumluluklar;

1.      Atatürk Parkındaki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni Akşemseddin Anadolu İmam Hatip Lisesi Beden Eğitimi Beden Eğitimi Öğretmeni Yunus Emre ABATAY tarafından yönetilecektir. Çelengin hazır bulundurulması ve sunulması aynı okulun sorumluğunda olacaktır.

2.      Tören Sunuculuğu Yaşar Doğu ilkokulu Öğretmeni Çiğdem GÜLTEKİN  tarafından yapılacaktır.

3.      Yaşar Doğu İlkokulu öğrencilerinden Elif İpek ÖZHAN (3/B) Zeliha AYDIN (4/A), Hilal DEMİRCİOĞLU (4/c) ve  Mustafa EŞ (3/c) günün anlam ve önemini belirten birer şiir okuyacaktır.

4.      Tören alanında, güvenlik ve emniyet  İlçe Emniyet Amirliği tarafından sağlanacaktır.

5.      Tören alanında ses ve yayın cihazının kurulması ve alanın düzenlenmesi Belediye Başkanlığı tarafından sağlanacaktır.

6.      İstiklal Marşının söylenmesi ile ilgili (ses cd’si..vs.)hazırlıklardan Yaşar Doğu İlkokulu Müdürlüğü sorumlu olacaktır.

7.      İlçe Sağlık Müdürlüğünce bir sağlık ekibi tören yerinde hazır bulundurulacaktır.

8.      Programın tamamından Yaşar Doğu ilkokulu Müdürlüğü sorumlu olacaktır.

 

 

Hafta Boyunca Yapılacak İşler

Okul-veli işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara öncelik verilmesi, etkinliklere geniş katılımın sağlanması ve şölen havası içerisinde kutlanması için;

            17-21 Eylül 2018 tarihlerinde İlçe Millî Eğitim Müdürü Başkanlığında bir öğretmen ve bir idareciden oluşan bir grupla, şehit öğretmen ailesi, temsilen bir emekli öğretmen ziyaret edilecektir. Koordineden Öğretmenevi Müdürlüğü sorumlu olacaktır.

İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri koordinesinde ilkokul ve okul öncesi eğitimin önemiyle ilgili öğrencilerin de katılacağı konferans, sempozyum, panel ve açık oturum gibi etkinlikler hafta boyunca düzenlenecektir.

Yazılı ve görsel basın-yayın organları aracılığı ile ilköğretim haftasının anlam ve önemi vurgulanacaktır.

Hafta boyunca İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz yöneticileri ilköğretim okulları ve anaokullarına ziyaretler düzenleyeceklerdir.

Bütün okullar 17 Eylül 2018’den itibaren kendi bünyelerinde hafta boyunca etkinlikler düzenleyerek, geniş katılımın sağlanması, yapılan etkinliklerle coşkulu ve şenlik havasında bir hafta geçirilmesini sağlanacaktır.    

 Halk Oyunları Ekibi bulunan okullar bahçelerinde gösteriler yapacaklardır.

             Hafta boyunca tüm okullarımız Bayrak, Atatürk Portresi hafta ile ilgili afiş, döviz ve pankartlarla okullarını süsleyeceklerdir.

             Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri her çocuğun okuma hakkına sahip olduğunu, özellikle kırsal kesimde kız çocuklarının okula devamlarının sağlanmasının önemini vurgulayan  çeşitli aktiviteler düzenleyeceklerdir.

           

Bu program görevliler için emir, halkımız içinse davetiye niteliğindedir.

 

Abdullah YANGÖZ

Şube Müdürü

 

 

 

 

Hacı AYDIN

Yaşar Doğu ilkokulu Müdürü

 

 

 

Emre ÖZKAN

Merkez Şehit İlhan Kuşan Ortaokulu

 

 

 

Fahri OKUR

Rıdvan ÇELİKEL Fen Lisesi Müdürü

 

               

 

 

 

 

…/09/2018

 

 

Orhan BÜYÜK

İlçe Milli Eğitim Müdür

Kaymakam a.

Kutlama/Anma Komitesi Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

Soğuksu Mahallesi Eski Erbaa Sokak No 18/4 Kavak Akşemseddin Anadolu İmam Hatip Lisesi 4. Kat Kavak/SAMSUN - 0362 741 30 59

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.